Cheapest right now

The single cheapest option for every item across all stores — ranked by price per 100g. Loyalty-card prices included where they win.

Sainsbury's 2kg British Chicken Drumsticks
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's 2kg British Chicken Drumsticks

£3.00£4.50-33%
Nectar

£0.15/100g · 2.0kg

Buy at Sainsbury's →
Sainsbury's 2kg British Fresh Chicken Skin on Thighs
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's 2kg British Fresh Chicken Skin on Thighs

£4.00£5.75-30%
Nectar

£0.20/100g · 2.0kg

Buy at Sainsbury's →
Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg
TescoTesco

Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

£4.00£4.50-11%
Clubcard

£0.24/100g · 1.7kg

Buy at Tesco →
Ready-to-Heat Chicken Rice
AldiAldi

Ready-to-Heat Chicken Rice

£0.69

£0.28/100g · 250g

Buy at Aldi →
Chicken & Bacon Pies 4 Pack
AldiAldi

Chicken & Bacon Pies 4 Pack

£1.99

£0.35/100g · 570g

Buy at Aldi →
Chicken Hotdogs 650g
AsdaAsda

Chicken Hotdogs 650g

£2.32

£0.36/100g · 650g

Buy at Asda →
Elit Chicken Hotdogs
MorrisonsMorrisons

Elit Chicken Hotdogs

£2.35

£0.36/100g · 650g

Buy at Morrisons →
Chicken Bakes 2 Pack
AldiAldi

Chicken Bakes 2 Pack

£1.15

£0.38/100g · 310g

Buy at Aldi →
Fresh 5kg Chicken Breast Fillets
Meat SupermarketMeat Supermarket

Fresh 5kg Chicken Breast Fillets

£19.99

£0.40/100g · 5.0kg

Buy at Meat Supermarket →
Sainsbury's 500g British 6% Fat Chicken Mince
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's 500g British 6% Fat Chicken Mince

£2.00£3.00-33%
Nectar

£0.40/100g · 500g

Buy at Sainsbury's →
Sainsbury's Chicken Liver 250g
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's Chicken Liver 250g

£1.00

£0.40/100g · 250g

Buy at Sainsbury's →
Chicken Breast Fillets
AldiAldi

Chicken Breast Fillets

£4.25

£0.42/100g · 1.0kg

Buy at Aldi →
Stuffed Chicken Breast Joint
AldiAldi

Stuffed Chicken Breast Joint

£2.49

£0.44/100g · 560g

Buy at Aldi →
Chicken Sausages 500g
AsdaAsda

Chicken Sausages 500g

£2.25

£0.45/100g · 500g

Buy at Asda →
Chicken Mortadella 500g
AsdaAsda

Chicken Mortadella 500g

£2.30

£0.46/100g · 500g

Buy at Asda →
Mixed BBQ Chicken Pack 1.6kg
AsdaAsda

Mixed BBQ Chicken Pack 1.6kg

£7.50

£0.47/100g · 1.6kg

Buy at Asda →
Roast Chicken Dinner 450g
AsdaAsda

Roast Chicken Dinner 450g

£2.16

£0.48/100g · 450g

Buy at Asda →
Sizzler Chicken Tenders
AldiAldi

Sizzler Chicken Tenders

£1.49

£0.48/100g · 310g

Buy at Aldi →
Chicken Drum Fillets
AldiAldi

Chicken Drum Fillets

£2.95

£0.49/100g · 600g

Buy at Aldi →
Chicken Katsu
AldiAldi

Chicken Katsu

£1.99

£0.50/100g · 400g

Buy at Aldi →
Tesco Chicken Arrabbiata 400g
TescoTesco

Tesco Chicken Arrabbiata 400g

£2.00

£0.50/100g · 400g

Buy at Tesco →
SFC Chicken Pop Pops
MorrisonsMorrisons

SFC Chicken Pop Pops

£2.50

£0.50/100g · 500g

Buy at Morrisons →
Chicken Tikka Slice
AsdaAsda

Chicken Tikka Slice

£0.95

£0.51/100g · 185g

Buy at Asda →
Hot & Spicy Chicken Niblets
AsdaAsda

Hot & Spicy Chicken Niblets

£4.75

£0.53/100g · 900g

Buy at Asda →
Flavoured Chicken Selection
Fat ButcherFat Butcher

Flavoured Chicken Selection

£16.99

£0.53/100g · 3.2kg

Buy at Fat Butcher →
20 Chicken Samosas 650g
AsdaAsda

20 Chicken Samosas 650g

£3.50

£0.54/100g · 650g

Buy at Asda →
Butter Chicken Slice
AsdaAsda

Butter Chicken Slice

£0.95

£0.56/100g · 170g

Buy at Asda →
Smashed Chicken Pattie
AldiAldi

Smashed Chicken Pattie

£1.29

£0.56/100g · 230g

Buy at Aldi →
Chicken & Bacon Tortelloni
AldiAldi

Chicken & Bacon Tortelloni

£1.69

£0.56/100g · 300g

Buy at Aldi →
Birds Eye 4 Shortcrust Chicken Pies 620G
TescoTesco

Birds Eye 4 Shortcrust Chicken Pies 620G

£3.50£4.35-20%
Clubcard

£0.56/100g · 620g

Buy at Tesco →
4kg Misshaped Diced Chicken Breast
Meat SupermarketMeat Supermarket

4kg Misshaped Diced Chicken Breast

£22.99

£0.57/100g · 4.0kg

Buy at Meat Supermarket →
Chicken Thigh Fillets
AldiAldi

Chicken Thigh Fillets

£5.39

£0.60/100g · 900g

Buy at Aldi →
Swedish Chicken Meatballs 1kg
AsdaAsda

Swedish Chicken Meatballs 1kg

£6.00

£0.60/100g · 1.0kg

Buy at Asda →
Humza Chicken Samosa 20 Pieces 650G
TescoTesco

Humza Chicken Samosa 20 Pieces 650G

£3.95£5.00-21%
Clubcard

£0.61/100g · 650g

Buy at Tesco →
70% off Steak and chicken deal
Fat ButcherFat Butcher

70% off Steak and chicken deal

£9.99

£0.62/100g · 1.6kg

Buy at Fat Butcher →
Chicken and steak deal
Fat ButcherFat Butcher

Chicken and steak deal

£19.99

£0.62/100g · 3.2kg

Buy at Fat Butcher →
Morrisons Cheesy Chicken Fries
MorrisonsMorrisons

Morrisons Cheesy Chicken Fries

£2.50

£0.63/100g · 400g

Buy at Morrisons →
Chicken in White Sauce 392g
AsdaAsda

Chicken in White Sauce 392g

£2.48

£0.63/100g · 392g

Buy at Asda →
Stuffed Chicken with Pork
AldiAldi

Stuffed Chicken with Pork

£3.59

£0.64/100g · 560g

Buy at Aldi →
Tesco Whole Roast Chicken 1kg
TescoTesco

Tesco Whole Roast Chicken 1kg

£6.50

£0.65/100g · 1.0kg

Buy at Tesco →
Coronation Chicken 410g
AsdaAsda

Coronation Chicken 410g

£2.70

£0.66/100g · 410g

Buy at Asda →
Chicken & Sweetcorn 410g
AsdaAsda

Chicken & Sweetcorn 410g

£2.70

£0.66/100g · 410g

Buy at Asda →
Chicken & Sweetcorn
AldiAldi

Chicken & Sweetcorn

£1.45

£0.66/100g · 220g

Buy at Aldi →
Chicken Dinner 375g
AsdaAsda

Chicken Dinner 375g

£2.48

£0.66/100g · 375g

Buy at Asda →
Tesco Coronation Chicken 423g
TescoTesco

Tesco Coronation Chicken 423g

£2.80

£0.66/100g · 423g

Buy at Tesco →
Chicken Breast Mini Fillets
AldiAldi

Chicken Breast Mini Fillets

£3.99

£0.67/100g · 600g

Buy at Aldi →
KTC Hot & Spicy Chicken Mix
MorrisonsMorrisons

KTC Hot & Spicy Chicken Mix

£2.00

£0.67/100g · 300g

Buy at Morrisons →
Tesco Finest Chicken& Chestnut Mushroom Pies 400g
TescoTesco

Tesco Finest Chicken& Chestnut Mushroom Pies 400g

£2.75£3.30-17%
Clubcard

£0.69/100g · 400g

Buy at Tesco →
Chicken & Sweetcorn 250g
AsdaAsda

Chicken & Sweetcorn 250g

£1.75

£0.70/100g · 250g

Buy at Asda →
Jamaican Chicken Patty
AldiAldi

Jamaican Chicken Patty

£0.99

£0.71/100g · 140g

Buy at Aldi →
Pukka Chicken & Mushroom Slice 140g
TescoTesco

Pukka Chicken & Mushroom Slice 140g

£1.00£1.75-43%
Clubcard

£0.71/100g · 140g

Buy at Tesco →
Pukka Jerk Chicken Slice 140g
TescoTesco

Pukka Jerk Chicken Slice 140g

£1.00£1.75-43%
Clubcard

£0.71/100g · 140g

Buy at Tesco →
Heck Simply Chicken Chipolatas 340G
TescoTesco

Heck Simply Chicken Chipolatas 340G

£2.50£3.25-23%
Clubcard

£0.74/100g · 340g

Buy at Tesco →
Grilled No Chicken Pieces
AldiAldi

Grilled No Chicken Pieces

£1.79

£0.75/100g · 240g

Buy at Aldi →
Diced Chicken Breast
AldiAldi

Diced Chicken Breast

£2.99

£0.75/100g · 400g

Buy at Aldi →
BBQ Chicken Shakerz
AldiAldi

BBQ Chicken Shakerz

£2.29

£0.76/100g · 300g

Buy at Aldi →
Chicken & Bacon 225g
AsdaAsda

Chicken & Bacon 225g

£1.75

£0.78/100g · 225g

Buy at Asda →
HECK Chicken Italia Sausage Rashers 300g
TescoTesco

HECK Chicken Italia Sausage Rashers 300g

£2.35£3.00-22%
Clubcard

£0.78/100g · 300g

Buy at Tesco →
Protein Chicken Shawarma
AldiAldi

Protein Chicken Shawarma

£2.99

£0.79/100g · 380g

Buy at Aldi →
Chicken Ham & Leek
AsdaAsda

Chicken Ham & Leek

£1.67

£0.80/100g · 210g

Buy at Asda →
Chicken & Veg Paela
AldiAldi

Chicken & Veg Paela

£1.99

£0.80/100g · 250g

Buy at Aldi →
Jamaican Chicken Patty 140g
AsdaAsda

Jamaican Chicken Patty 140g

£1.15

£0.82/100g · 140g

Buy at Asda →
Hunters Chicken Breasts
AldiAldi

Hunters Chicken Breasts

£3.59

£0.83/100g · 430g

Buy at Aldi →
Steak and chicken deal (box)
Fat ButcherFat Butcher

Steak and chicken deal (box)

£26.99

£0.84/100g · 3.2kg

Buy at Fat Butcher →
Tesco Southern Fried Chicken Breast Chunks 400g
TescoTesco

Tesco Southern Fried Chicken Breast Chunks 400g

£3.40£3.80-11%
Clubcard

£0.85/100g · 400g

Buy at Tesco →
Port Royal Jamaican Jerk Chicken Patty 140g
TescoTesco

Port Royal Jamaican Jerk Chicken Patty 140g

£1.20£1.35-11%
Clubcard

£0.86/100g · 140g

Buy at Tesco →
Genius Chicken & Gravy Pies 320G (L)
TescoTesco

Genius Chicken & Gravy Pies 320G (L)

£2.75£3.25-15%
Clubcard

£0.86/100g · 320g

Buy at Tesco →
Cupshotz Roast Chicken
AldiAldi

Cupshotz Roast Chicken

£0.49

£0.89/100g · 55g

Buy at Aldi →
Hunter's Chicken 400g
AsdaAsda

Hunter's Chicken 400g

£3.57

£0.89/100g · 400g

Buy at Asda →
Cully & Sully 4 Ingredients Chicken Bone Broth 280g
TescoTesco

Cully & Sully 4 Ingredients Chicken Bone Broth 280g

£2.50£3.00-17%
Clubcard

£0.89/100g · 280g

Buy at Tesco →
Tesco Chicken & Beef Mince 500g
TescoTesco

Tesco Chicken & Beef Mince 500g

£4.50£5.00-10%
Clubcard

£0.90/100g · 500g

Buy at Tesco →
Buffalo Chicken Wingers 330g
AsdaAsda

Buffalo Chicken Wingers 330g

£3.00

£0.91/100g · 330g

Buy at Asda →
Chicken Vienna Sausages 200g
AsdaAsda

Chicken Vienna Sausages 200g

£1.83

£0.92/100g · 200g

Buy at Asda →
Kucharek Chicken Cube 120G
TescoTesco

Kucharek Chicken Cube 120G

£1.10

£0.92/100g · 120g

Buy at Tesco →
Chicken Krarowska 400g
AsdaAsda

Chicken Krarowska 400g

£3.68

£0.92/100g · 400g

Buy at Asda →
Morrisons Pesto Chicken Pasta
MorrisonsMorrisons

Morrisons Pesto Chicken Pasta

£3.75

£0.94/100g · 400g

Buy at Morrisons →
Katsu Chicken 400g
AsdaAsda

Katsu Chicken 400g

£3.82

£0.95/100g · 400g

Buy at Asda →
Chicken Fajita Triple Wraps
AldiAldi

Chicken Fajita Triple Wraps

£2.79

£0.96/100g · 290g

Buy at Aldi →
Tesco Butter Chicken 400G
TescoTesco

Tesco Butter Chicken 400G

£3.90

£0.97/100g · 400g

Buy at Tesco →
Pinch Bangin’ Butter Chicken & Nutty Pilau Rice 400g
TescoTesco

Pinch Bangin’ Butter Chicken & Nutty Pilau Rice 400g

£4.00£5.00-20%
Clubcard

£1.00/100g · 400g

Buy at Tesco →
Chicken Shawarma
AldiAldi

Chicken Shawarma

£2.75

£1.02/100g · 270g

Buy at Aldi →
Jeff The Chef Chicken Parmo
MorrisonsMorrisons

Jeff The Chef Chicken Parmo

£4.65

£1.03/100g · 450g

Buy at Morrisons →
Tesco Extra Tasty 2 Chicken Breast Fillets Burger 210g
TescoTesco

Tesco Extra Tasty 2 Chicken Breast Fillets Burger 210g

£2.25£2.75-18%
Clubcard

£1.07/100g · 210g

Buy at Tesco →
Myprotein 325G Hot Peri Chicken & Rice
Sainsbury'sSainsbury's

Myprotein 325G Hot Peri Chicken & Rice

£3.50£4.25-18%
Nectar

£1.08/100g · 325g

Buy at Sainsbury's →
McCoy's Coated Peanuts Thai Sweet Chicken 155g
TescoTesco

McCoy's Coated Peanuts Thai Sweet Chicken 155g

£1.75£2.75-36%
Clubcard

£1.13/100g · 155g

Buy at Tesco →
Chicken Gyros Meat 350g
AsdaAsda

Chicken Gyros Meat 350g

£3.96

£1.13/100g · 350g

Buy at Asda →
Sainsbury's Just Cook Hunters Chicken Breasts 430g
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's Just Cook Hunters Chicken Breasts 430g

£4.95£4.95-0%
Nectar

£1.15/100g · 430g

Buy at Sainsbury's →
2 Chicken Tikka Slices 300g
AsdaAsda

2 Chicken Tikka Slices 300g

£1.74

£1.16/100g · 150g

Buy at Asda →
Ham & Chicken 20 Slices 200g
AsdaAsda

Ham & Chicken 20 Slices 200g

£2.38

£1.19/100g · 200g

Buy at Asda →